RTG

Pragnąc zapewnić swoim pacjentom profesjonalną i kompleksową diagnostykę obrazową, Centrum Medyczne Consilius podjęło współpracę z Pracownią RTG dr. n. med. Romana Sowińskiego w Stargardzie.

Szczegółowe informacje w Reje­stra­cji Cen­trum Medycz­nego CONSILIUS.
Zapraszamy.

Informacje o badaniu

Badanie RTG polega na przechodzeniu przez wybraną część ciała badanego kontrolowanych dawek promieni rentgenowskich (promieni X) rzutowanych na prostopadłą płaszczyznę z detektorem tych promieni. Metoda ta wykorzystuje różnicę w zdolności do pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki. Kość jest najsilniej pochłaniającą promieniowanie rentgenowskie tkanką ustroju, co jest spowodowane obecnością znacznie większej ilości związków nieorganicznych – soli mineralnych w porównaniu z innymi tkankami.

Badanie, w zależności od rodzaju, umożliwia wykrycie nieprawidłowej budowy lub czynności badanego narządu. Służy do określenia lokalizacji procesu chorobowego, jego charakteru i stopnia zaawansowania, szczególne w rozpoznawaniu następstw urazów, choroby nowotworowej, chorób układu krążenia oraz zmian w układzie kostno-stawowym.

Wskazania do wykonania badania

RTG kości i stawów
Choroby układu kostno-stawowego, choroby reumatologiczne, nabyte
zniekształcenia narządów ruchu, wrodzone wady narządów ruchu, urazy z podejrzeniem złamania kości lub zwichnięcia stawu, zdjęcia kontrolne po operacjach na układzie kostno-stawowym, zdjęcia kontrolne dla oceny zrostu kostnego po złamaniu, ostre i przewlekłe zapalenie kości i stawów.

RTG klatki piersiowej
Schorzenia w obrębie klatki piersiowej, obrażenia klatki piersiowej, zaburzenia rozwojowe narządów klatki piersiowej, badanie przed- i pooperacyjne klatki piersiowej, badania okresowe.

RTG czaszki
Uraz głowy, podejrzenie guza mózgu, wady wrodzone, wodogłowie, zmiany strukturalne kości czaszki.

RTG zatok
Zaburzenia powietrzności zatok, bóle głowy, infekcje górnych dróg oddechowych.

RTG jamy brzusznej
Kamienie żółciowe, nerkowe, niedrożność przewodu pokarmowego, perforacja ściany żołądka, obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza.

Możliwe powikłania

W dawkach stosowanych w diagnostyce medycznej promieniowanie rentgenowskie nie powinno powodować działań niepożądanych, należy jednak zachować ostrożność i nie stosować metod diagnostyki rentgenowskiej bez wskazań.

Promieniowanie rentgenowskie może wpływać na rozwój płodu, dlatego unika się ekspozycji kobiet ciężarnych.

Przed badaniem

Nie ma specjalnych zaleceń.

W przypadku zdjęć RTG jamy brzusznej, odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i miednicy osoby dorosłej zalecane jest przygotowanie do badania:

  • w dniu przed badaniem ok. godziny 15-tej lekkostrawny obiad
  • ok. godziny 18-tej 4 tabletki Bisacodylu (na przeczyszczenie)
  • po wypróżnieniu 4 tabletki węgla

Badanie najlepiej wykonać w godzinach porannych.

Przebieg badania

Pacjent do badania, odsłania tę część ciała, która będzie naświetlana promieniami rentgenowskimi i przyjmuje pozycję zgodnie z zaleceniem osoby wykonującej badanie. Badanie jest całkowicie bezbolesne.

Czas trwania badania

Badanie trwa kilka minut.

Postępowanie po badaniu

Z wynikiem należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Wynik badania interpretować razem z wywiadem, badaniem klinicznym oraz badaniami dodatkowymi.

Bibliografia:
dr n. med. Leszek Kalinowski „Encyklopedia badań medycznych” ISBN 83-905369-4-3.

TOP