Borelioza – wróg, którego warto poznać

UWAGA! PODSTĘPNY ZABÓJCA! KLESZCZE W ZACHODNIOPOMORSKIM ZARAŻAJĄ BORELIOZĄ

Piękna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom po lasach i parkach. UWAŻAJ! Miła przechadzka po lesie może stać się przyczyną poważnej choroby! Na BORELIOZĘ w województwie Zachodniopomorskim zapada coraz więcej osób, a okolice Stargardu Szczecińskiego są szczególnie narażone.

Nawet wysokie obuwie, postawiony kołnierz często nie uchroni Cię przed ukąszeniem kleszcza, które może skończyć się BORELIOZĄ.

Niestety, to właśnie województwo Zachodniopomorskie jest jednym z obszarów gdzie kleszcze występują w największych ilościach.
Do tego okolice Stargardu Szczecińskiego przepełnione są kleszczami z gatunku Ixodes, które przenoszą boreliozę na człowieka i niektóre gatunki zwierząt.
O boreliozie głośno jest od kilku ostatnich lat. Jeszcze dwie dekady temu nie było o niej nic wiadomo.

Lekarze rzadko diagnozują tę chorobę, gdyż typowy objaw boreliozy, charakterystyczny rumień wędrujący (czerwona plamka z ciemniejszym środkiem w miejscu ugryzienia, która zwiększa średnicę i z czasem blednie w środku) występuje tylko u połowy zakażonych.
Gdy przeoczymy rumieniec lub nie pojawi się on w ogóle – pojawiają się problemy. Objawy wywołane przez wędrującą po organizmie bakterię bardzo łatwo zbagatelizować. Osłabienie, bóle mięśni i stawów, gorączka, bóle głowy i złe samopoczucie do złudzenia przypominają objawy grypy. Gdy objawy te ustaną borelioza przechodzi w stan uśpienia, wtedy bakterie namnażają się. Taki stan może utrzymać się bezobjawowo wiele miesięcy a nawet lat.

Badania na boreliozę można wykonać pobierając krew pacjenta. W Centrum Medycznym Consilius w Stargardzie Szczecińskim wykonywane są badania, które mogą wykryć bakterie boreliozy w organizmie pacjenta. Wyniki uzyskiwane są natychmiast, a koszt jest niewielki. Podstawa leczenie jest pewne rozpoznanie, które gwarantuje skuteczne leczenie pod czujnym okiem naszych wykwalifikowanych specjalistów. Leczenie farmakologiczne boreliozy wymaga zarówno od pacjenta jak i lekarza cierpliwości i zaangażowania.

Jednak nieleczona borelioza może wywołać poważne uszkodzenia narządów całego ciała, z czego najpoważniejsza w skutkach jest neuroborelioza – dotyczącą układu nerwowego. Po ugryzieniu przez kleszcza bakteria przedostaje się poprzez skórę do krwi, mogąc zaatakować i w poważny sposób uszkodzić narządy wewnętrzne, narząd ruchu oraz układ nerwowy. Nieleczona choroba staje się przewlekła i objawy mogą utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.

Dlatego fundamentem nowoczesnego, skutecznego postępowania jest pewna diagnoza oraz szybkie leczenie – antybiotykoterapia.

Najbardziej narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym. Warto więc, wybierając się w miejsce, gdzie istnieje prawdopodobieństwo występowania kleszczy, odpowiednio się zabezpieczyć. Przede wszystkim należy zakryć jak najwięcej części ciała, ubierając się w luźną, śliską odzież, do której kleszcz nie będzie mógł się przyczepić, a także zatroszczyć się o odpowiednie nakrycie głowy.Ubierajmy długie spodnie, pełne buty, a nawet wkładajmy nogawki do skarpetek. Pamiętajmy też, że kleszcze nie lubią tkanin sztucznych – wolą bawełnę i naturalne włókna. Na rynku dostępnych jest także wiele chemicznych środków odstraszających kleszcze, warto więc zaopatrzyć się w któryś z nich i regularnie stosować. Powinno się także unikać szczególnie gęstych zarośli i miejsc, o których wiemy, że roi się tam od kleszczy, nie ubierać jasnej lub jaskrawej odzieży. Sprawmy aby rodzinne spacery po lesie były przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.Pamiętajmy o skutkach, nie bagatelizujmy zagrożenia, ale przede wszystkim diagnozujmy się.

Lek. med. Radosław Nadzikiewicz zaprasza na wizytę

TOP